Duyurular
13. eTürkiye (eTR) Ödül Töreninde Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi “e-Yazışma Projesi” ile Birincilik Ödülü Kazanmıştır.​​14.04.2016

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda düzenlenen “13. e Türkiye (eTR) Ödülleri” Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. eTR ödülleri ile örnek e-Devlet uygulamalarına dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenip özendirilmesi ve bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşması hedefleniyor. “Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler”, “Kamudan İş Dünyasına e-Hizmetler”, “Kamudan Kamuya e-Hizmetler” ve “Yerel Yönetimler” kategorilerinde finalde kalan 26 projeden kazananlar, jürinin yaptığı elektronik oylama ile belirlendi.

“Kamudan Kamuya e-Hizmetler” kategorisinde, Bakanlığımızın yürüttüğü “e-Yazışma Projesi” birincilik ödülü kazanmıştır.

Diğer kategorilerde ödüle layık görülen projelere ve ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız. 

 
e-Yazışma Teknik Rehberi Sürüm 1.3 Yayımlandı.26.02.2016

e-Yazışma Teknik Rehberi Sürüm 1.3 yayımlanmıştır. Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca elektronik ortamda yazışma yapacak olan kamu kurum ve kuruluşlarının uymasının zorunlu olduğu e-Yazışma Teknik Rehberi ve bu Rehber'e uygun paket üretebilen API'lerin yeni versiyonları sitemizde yayımlanmıştır.

 
e-Yazışma Teknik Rehberi Sürüm 1.2 Yayımlandı.07.07.2015

e-Yazışma Teknik Rehberi Sürüm 1.2 yayımlanmıştır. Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik uyarınca elektronik ortamda yazışma yapacak olan kamu kurum ve kuruluşlarının uymasının zorunlu olduğu e-Yazışma Teknik Rehberi ve bu Rehber'e uygun paket üretebilen API'lerin yeni versiyonları sitemizde yayımlanmıştır.

 
Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik yayımlandı06.02.2015

Bilindiği üzere hazırlıkları Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından 2010 yılı içerisinde başlatılan e-Yazışma Projesi ile kamu kurum ve kuruluşları arasındaki resmi yazışmaların güvenli bir şekilde elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak ortak kurallar seti geliştirilmiştir. e-Yazışma Projesi sayesinde resmi yazışmalarda kağıt yerine elektronik ortama geçiş sağlanmış olacaktır. Proje kapsamında ortaya konan çözüm Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığının katılımıyla gerçekleştirilen pilot uygulama ile test edilmiştir. Projeye Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK-BİLGEM tarafından katkı sağlanmıştır.

 e-Yazışma Projesinin hukuki dayanağını oluşturan “Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” 2 Şubat 2015 tarihli ve 29255 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Yönetmelik 1 Mart 2015 tarihinde yürürlüğe girecektir. Söz konusu Yönetmelik ile e-Yazışma Projesi kapsamında resmi yazışmalarını elektronik ortamda gerçekleştirecek kamu kurum ve kuruluşlarının Bakanlığımız tarafından hazırlanan e-Yazışma Teknik Rehberine uyumu zorunlu hale gelmiştir.
 Yönetmelik hükümleri gereğince ilgili kamu kurum ve kuruluşları mevcut Elektronik Belge Yönetim Sistemlerini (EBYS) 1 Mart 2015 tarihinden itibaren bir yıl içerisinde Yönetmeliğe uyumlu hale getirecektir. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra temin edilecek EBYS’lerin Yönetmeliğe uyumlu olması şartı aranacaktır. Ayrıca ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının bu tarihten itibaren 6 ay içerisinde elektronik ortamda yazışmayı sağlayacak iletim mekanizmasına ilişkin kullanıcı hesaplarını edinmeleri gerekmektedir.

Resmi Yazışmalarda Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik için tıklayınız.

 

 
e-Yazışma Teknik Rehberi Sürüm 1.1 Yayınlandı.18.03.2014

​e-Yazışma Teknik Rehberi Sürüm 1.1 yayınlanmıştır. 1.1 sürümünde hangi değişikliklerin yapıldığına Rehberin "Sürüm Bilgisi" bölümünden erişilebilir. Yeni sürüme ilişkin görüşlerin aşağıdaki linklerde yer alan formlar doldurularak 21 Mart 2014 tarihine kadar e-yazisma@kalkinma.gov.tr adresine iletilmesi beklenmektedir.

e-Yazışma Teknik Rehberi Görüş Formu

Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Görüş Formu

 
1 - 5 Next